Predstavnica Centra i urednica i novinarka portala “Pravo u centar” Maria Popović jedna odabranih učesnica novinarske ekipe koja je predstavljala Srbiju na zajedničkom putovanju novinara iz svih zajednica

Projekat Evropske unije, BIRN Srbija i Internews Kosova u saradnji sa KoSSev informativnim portalom sa Severa Kosova i Nezavisnim društvom novinara Vojvodine.

Izvinjavamo se što nemamo skandalozan, šokantan i uznemirujući naslov

U okviru projekta „Podsticanje medijske razmene u procesu normalizacije odnosa između Srbije i Kosova”, urednica i novinarka portala “Pravo u centar” Maria Popović je imala čast da bude jedna od predstavnica novinarske ekipe koja je ponosno predstavljala Srbiju na zajedničkom putovanju novinara iz svih zajednica.

Cilj ovog projekta je ojačati međukulturnu i međuetničku saradnju medija, dok istovremeno omogućavamo upoznavanje sa različitim izvorima informacija u gradovima poput Beograda, Vranja, Bujanovca, Prištine, Peći i Mitrovice. Ceo projekat je finansiran i realizovan zahvaljujući podršci Evropske unije, BIRN Srbija i Internews Kosova u saradnji sa KoSSev informativnim portalom sa Severa Kosova i Nezavisnim društvom novinara Vojvodine.

Od samog povratka sa putovanja, naša urednica je podelila sa nama svoja intenzivna iskustva:

“Sa potpunim otvorenim srcem, krenula sam na Kosovo bez ikakvih predrasuda ili straha. Zapravo, radoznalost me je navela da se prijavim za ovaj program i lično istražim život ljudi na Kosovu, kao i ulogu medija u različitim zajednicama. Tokom šest dana studijskog putovanja, zajedno sa kolegama iz kosovskih medija Kallxo, Sateliti, News Agency Ekonomia Online, Zeri.info, KoSSev informativni portal sa Severa Kosova, DW-MDR-Perspektiva i slobodnom novinarkom Vladanom Đurišić, imala sam priliku da posetim Gazimestan, Prištinu, Gračanicu, Peć, Pećku patrijaršiju, Severnu i Južnu Mitrovicu, Bujanovac, Vranje i Beograd.

Prvo smo posetili Gazimestan po dolasku na Kosovo, a odmah nakon toga istražili smo izložbu u Prištini koja se bavila medijskim izveštavanjem o ratu na Kosovu i kako su umetnici interpretirali to nasleđe tokom poslednjih 25 godina.

Narednog dana, posetili smo Evropsku kuću u Prištini gde su nas srdačno dočekale predstavnice Eulexa na Kosovu, Joanna Lachana i Nicole Miller i Enisa Rashlanin Kasemi, službenica za informacije i komunikacije, Kancelarija EU na Kosovu.





Nakon toga, posetili smo Ministarstvo kulture, omladine i sporta Kosova gde smo razgovarali sa Ministrom Hajrulahom Čekuom o važnoj temi položaja mladih, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, kao i Dokumentacioni centar Kosova gde nam je izvršni direktor Fonda za humanitarno pravo Kosovo predstavio izložbu pod nazivom “Bilo jednom, ne ponovilo se”, koja seća na 1133 dece stradale u ratu na Kosovu između 1998. i 2000. godine. Istog dana, posetili smo i Manastir Gračanicu.

Trećeg dana, boravili smo u Peći gde smo razgovarali sa Zamenikom gradonačelnika Fatmirom Asllanijem i direktorkom opštine Xhenet Syka, posetili Pećku patrijaršiju i istražili grad.

Zatim smo posetili Severnu i Južnu Mitrovicu, gradove podeljene mostom, gde smo razgovarali o situaciji sa osnivačem Centra za zastupanje demokratske kulture Dušanom Radakovićem i programskim direktorom Centra za afirmativne društvene akcije Boban Simić, sa kojima smo zaronili duboko u temu položaja Srba na severu Kosova.

Na sastanku sa novinarima u Bujanovcu, osetili smo vibracije medija i duše ovih opština. Pored novinara, bili su tu i predstavnici lokalnih političkih partija, Albanaca i Srba, stvarajući jedinstvo u raznolikosti.

Petog dana, naša destinacija je bio Beograd. Sofija Todorović, Dragiša Mijačić i Nataša Govedarica su bili naši vodiči kroz labirinte ljudskih prava i političkih konventa. Osvežili smo duše kolegama sa Kosova, istražujući zajedno Muzej Jugoslavije i Kuću cveća, učvršćujući veze Beograda i Prištine.

Poslednji dan, posvećen NUNS-u, prošao je u razgovorima sa kolegama Milanom Radonjićem, Sanjom Sovrlić, Slobodanom Georgijevim i Aleksandrom Đorđevićem. 

Naša posvećenost izveštavanju često je fokusirana na vrele strasti i napetosti koje se odigravaju na terenu. Međutim, zaboravljamo da istražimo dublje veze između  različitih naroda poput ekonomskih, kulturnih i drugih oblika saradnje. Naše priče uglavnom su obojene politikom, dok živopisna svakodnevica ostaje neistražena i neopisana. Zar ne bi bilo divno otkriti i podeliti sa svetom sve one male trenutke koji se kriju iza političke scene? Baš takve priče zaslužuju našu pažnju i upravo zbog toga sa ovog putovanja, nosim nadu u bolju budućnost za sve etničke grupe na Kosovu, nadu da će mir zavladati brzo i sigurno.”

Teme koje smo istražili biće objavljene na našem i drugim portalima u nizu tekstova, intervjua i svedočenja kojima ćemo nastojati da prenesemo svu strast i angažovanost koju smo osetili tokom ovog putovanja.