Projekat  “Balkan u dijaspori – naš identitet” – BUDNI

Projekat  “Balkan u dijaspori – naš identitet” – BUDNI, pokrenuo je tim udruženja „Centra za rast i razvoj i prevenciju nasilja“ kako bi se kreirao kontinuirani rast i razvoj balkanskih naroda koji žive van država iz kojih potiču i stanovnika koji su ostali u matičnim državama.

 Jedan od glavnih ciljeva je očuvanje veze Balkanaca koji žive u inostranstvu, sa matičnim zemljama iz kojih im vodi poreklo, kao i veoma značajnoj međusobnoj povezanosti Balkanskih naroda u dijaspori.

Pored očuvanja jezika, pisma, kulture i običaja, projekat BUDNI je sveobuhvatan u širokom smislu razvoja, rasta i podizanju svesti o različitim aspektima unapređenja života kako stanovnika Balkana tako i stanovnika zemalja koji pripadaju tom evropskom poluostrvu.

Jedan od glavnih zadataka ovog projekta je informisanost o značaju pridruživanja Evropskoj uniji zemalja koje još uvek nisu članice, kao i razmena informacija o iskustvima zemalja koje su se već pridružile EU. Pored toga projekat podrazumeva sve stanovnike balkanskih naroda koji žive na svim kontinentima.

Kao organizacija koja se bavi prezentovanjem društvenih različitosti, kako mladih osoba tako i društveno marginalizovanih grupa koje se suočavaju sa određenim vrstama socijalnih izazova, postavili smo sebi zadatak u vrednostima poštovanja svih ljudskih prava podjednako, zalažemo se za borbu protiv mržnje u medijskom prostoru i uopšte i pravičnom pristupu medijima imedijskoj pismenosti kao informacijama od javnog značaja koje doprinose kvalitetu ravnopravnosti i boljitku života.

Jedan od prioritetnih ciljeva je osnaživanje mladih osoba angažovanjima kroz projekte koji su u planu da se sprovedu kako bi se stekla odgovornost demokratskog društva. Kroz medijsku i digitalnu pismenost mladih i drugiih starosnih grupa stanovništva na Balkanu i u dijaspori, organizacija „Centar za rast i razvoj i prevenciju nasilja“ omogućava svim učesnicima i posetiocima da dobiju sve neophodne alate i kanale da iskažu svoje mišljenje javnosti i budu aktivni i odgovorni članovi demokratskog društva.

Iz pređašnjih iskustva tima udruženja, donet je zaključak da je najbolja „živa reč“ Balkanaca koji već imaju životno iskustvo u dijaspori, kako bi se dobila povratna informacija o životnom standardu, vrednostima i različitostima o egzistenciji na i van samog Balkana. Intervjui o realnim razlikama i životnim iskustvima daju pravu sliku o značaju povezivanja, pridruživanja i samoj razmeni informacija koje mogu da doprinesu povećanju svesti o mogućnostima poboljšanja prave demokratske orijentisanosti i životnog standarda.